Příběh o TGU

Přidáno: 15.06.2016, 13:14:54

Do světa kettlebellu jsem naplno vtrhl v létě 2013, kdy jsem se zúčastnil letního kempu Železné koule pod vedením šéfa Michala Vrátného, kterého celý železnokoulácký svět zná pod přezdívkou Radar. Vlastně to byl on, kdo mě přesvědčil, ať to zkusím a rozšířím si obzory. Mnoho let jsem chodil do posilovny, pár let jsem dělal silový trojboj, a tak jsem si řekl, proč nezkusit i něco nového. Bylo léto, krásné počasí, cvičili jsme tři dny venku na trávě, paráda!

Jedním ze cviků, který jsme probírali, byl Turecký vztyk - zkráceně TGU. Je to jeden ze základních cviků cvičení s kettlebellem. Lehnete si na záda, držíte nad sebou kettlebell, postupně si s ním stoupnete a zase si lehnete. Nevypadá to moc obtížně, ale… Já zvyklý z posilovny na poměrně velké váhy jsem se těšil, kolikpak asi na TGU zvednu. První nácviky byly bez zátěže, potom s kelímkem s vodou (bylo vedro, tak ano, byl jsem moc rád, že jsem si kelímek na sebe skoro pokaždé vylil! :) ), dále ve dvojici s parťákem a teprve potom jsme vyzkoušeli kettlebell. Moje sebevědomí se začalo bortit hned při nácviku bez zátěže, kdy provedení cviku mi koordinačně fakt moc nešlo. No dobře, pár desítek minut jsem to piloval a těšil se na zátěž. Nebudu to protahovat, tenkrát jsem byl rád, že jsem zvedl 16 kg… :) Moc mi ani nepřidal fakt, že někteří studenti kolem mě, kteří neměli žádný viditelný sval, zvedali třeba 24, 32 kg… A jedna slečna tam myslím zvedla 20 nebo 24 kg! Ano, chvilku už s kettlebellem cvičili, ale i tak…. Byl jsem zdrcen, nechápal jsem to! :) Tolik otázek v hlavě - proč jsem tak slabý, proč oni zvedají tolik, proč mi to nejde, apod.

Pár měsíců jsem tedy TGU cvičil a dostal jsem se na výkon 36 kg. Netrénoval jsem ho ale moc pravidelně, prostě jsem si vždy na začátku tréninku dal pár sérií a nic víc, žádný systém. A pak jsem ho dlouho necvičil. Letos začátkem dubna jsem se rozhodl cvičit TGU podle přesně daného programu a začal jsem opravdu zvolna – první trénink jsem jen ladil techniku s 12 kg a program pak začal s 16 kg. Začátky byly všelijaké, přiznávám, že s koordinací a rozsahem pohybu v kyčlích mívám problém. Vydržel jsem a cvik si zamiloval. Byly týdny, kdy jsem cvičil TGU i ob den. A minulý týden jsem dokázal provést, pro mě kdysi absolutně nepředstavitelných, 5 sérií na každou stranu s 36 kg kettlebellem. A dokonce ten samý den jsem zvládl i své osobní maximum 44 kg. Při tělesné váze 79 kg si myslím solidní výkon.

Co z toho plyne? Možná nic, možná opět to, že cvičit podle osvědčených programů je nejlepší cesta k úspěchu a výsledkům! A ve finále je vlastně úplně jedno, kolik zvednete, důležité je, že vás cvičení baví a máte z toho dobrý pocit. A já se cítím perfektně! Zlepšil se mi pohyb, rozsah pohybu, pociťuji uvolnění kyčlí, zesílení ramen, zesílení středu těla…. A to vše se vám krásně přenese do jiných sportů a běžného života! ;)

Cvičte TGU a buďte ve formě!


Zpět